Siste
Nyheter

Siste nytt (åpent): Omkom på N-332, glemte sønnen på bensin­stasjon - kjørte 14 mil, til syke­hus etter kollisjon

Hele døgnet, hele Spania.


Tirsdag
07:03
En 61 år gammel motorsyklist omkom i en trafikkulykke på N-332 i Santa Pola ved 02.15-tiden natt til mandag. Ifølge Guardia Civil foretok mannen en ulovlig forbikjøring og kolliderte front mot front med en bil, før han ble påkjørt av en annen bil. Tre personer i bilene fikk lettere skader. Guardia Civil etterforsker ulykken.
Mandag
18:44

En kvinne måtte frigjøres av brannvesenet etter en trafikkulykke på veien ved Agost i Alicante-provinsen.

To biler var involvert i kollisjonen, og kvinnen ble sittende fastklemt i den ene bilen. Brannmannskaper fra San Vicente rykket ut og fikk henne løs ved hjelp av redningsutstyr.

Kvinnen ble deretter tatt hånd om av helsepersonell og fraktet til sykehus. Det er foreløpig ikke kjent hvor alvorlig skadet hun er.

17:17
En far kjørte rundt 140 kilometer før han oppdaget at hans ti år gamle sønn var blitt igjen på en bensinstasjon.

Hendelsen skjedde ved motorveien A-66 nær Cáceres søndag kveld. Gutten gikk ut av bilen under et stopp, men da faren kjørte videre, oppdaget verken han, guttens syv år gamle bror eller en familievenn at tiåringen manglet.

Ansatte på bensinstasjonen varslet politiet, som tok hånd om gutten. Guardia Civil sporet deretter bilen og stanset faren nær Hervás. Da hadde han kjørt rundt 140 kilometer og skal fortsatt ikke ha vært klar over at sønnen manglet.

Far og sønn ble gjenforent senere samme kveld, melder avisen Sur. 


14:08
En kvinne er pågrepet, mistenkt for å ha stått bak seks tyverier fra turister på Fuerteventura, melder Canarias7.

Ifølge politiet tok kvinnen seg inn i ferieleiligheter i Costa Calma gjennom åpne vinduer og terrasser mens gjestene var ute.

Hun skal ha stjålet kontanter, mobiltelefoner, datamaskiner og andre eiendeler til en samlet verdi på rundt 6900 euro, tilsvarende om lag 80.000 kroner. Blant dette var 1470 euro i kontanter.

Guardia Civil har funnet tilbake deler av tyvgodset. 


11:10
Regionsmyndighetene i Valencia bruker 11 millioner euro på å bekjempe fruktflua (Ceratitis capitata), som særlig rammer sitrusfrukter, kaki og steinfrukt. 

Tiltakene omfatter blant annet utsetting av hundrevis av millioner sterile hannfluer, behandling med droner og utdeling av 315.000 feller.

Kampen mot skadedyret gjennomføres på store jordbruksområder i Valencia-regionen.

10:18
Et Transavia-fly på vei fra Rotterdam måtte foreta en prioritert landing i Alicante etter at det oppsto en alvorlig medisinsk situasjon om bord.

Flygelederne mottok et «Mayday»-anrop fra Boeing 737-flyet og ga det direkte innflyging til rullebane 10. Annen flytrafikk i området ble samtidig dirigert unna for å gi flyet fri vei.

Flygelederne sørget også for at helsepersonell sto klare på bakken da flyet ankom. Det er ikke kjent hva slags medisinsk situasjon som oppsto, eller hvordan det gikk med personen det gjaldt.

08:19

Det anmeldes rundt 50 nettbedragerier hver dag i Alicante-provinsen. I fjor ble det registrert 20.370 cyberlovbrudd, nær 20 prosent av all registrert kriminalitet i provinsen og fjerde flest i Spania.

Guardia Civil etterforsker nå blant annet et falskt investeringsnettverk på WhatsApp, der en kvinne skal ha blitt svindlet for 55.000 euro.

Svindlerne skal ha brukt falske profiler og psykologisk manipulasjon for å få henne til å investere stadig mer.

07:16
En 42 år gammel mann omkom i en trafikkulykke ved Alcalà de Xivert i Castellón-provinsen søndag ettermiddag.

Nødetatene fikk melding om ulykken klokken 14.23. Den skjedde på CV-1423, veien mellom Alcalà de Xivert og Alcossebre, like ved avkjøringen fra N-340.

Både en SAMU-ambulanse med lege og en ambulanse med grunnleggende livreddende utstyr rykket ut. Helsepersonell forsøkte å gjenopplive 42-åringen, men livet sto ikke til å redde.

Søndag
17:06
Politiet i Alicante har pågrepet en 26-åring som var etterlyst av østerrikske myndigheter. Mannen er dømt til tre års fengsel etter minst elleve innbrudd i supermarkeder, der det ble stjålet alkohol for rundt 29.000 euro.

Han er nå overlatt til Audiencia Nacional, som behandler utleveringen til Østerrike.

16:07
En liten migrantbåt med mellom åtte og ti personer kom i høy fart inn til Santa Pola ved 12.45-tiden søndag. Personene hoppet i land og løp fra stedet, mens rundt 30 badegjester var vitne til hendelsen.

Lokalpolitiet og Guardia Civil startet en leteaksjon og har funnet minst sju personer, blant dem minst én mindreårig.

15:38
Lokalpolitiet i Alicante har beslaglagt mer enn 3000 falske merkevarer under en aksjon i havneområdet denne helgen. Klær, vesker og smykker med kopier av kjente luksusmerker skal ha hatt en samlet salgsverdi på rundt 120.000 euro.

Tre personer er under etterforskning, og kommunen varsler fortsatt streng kontroll mot ulovlig gatesalg.

15:21
To tyske turister er alvorlig skadet etter en mulig kullosforgiftning på et hotell i El Arenal på Mallorca natt til søndag.

Kvinnene, som er 34 og 42 år gamle, ble funnet bevisstløse på hotellrommet etter at familien deres slo alarm. De hadde ikke fått kontakt med kvinnene på flere timer.

Politi, brannvesen og ambulanser rykket ut like før midnatt. Begge kvinnene ble fraktet i alvorlig tilstand til sykehuset Son Llàtzer. Den ene ble senere overført til Clínica Juaneda for behandling i trykkammer.

En 39 år gammel hotellansatt ble også fraktet til sykehus med lettere symptomer.

Den foreløpige teorien er at kvinnene ble kullosforgiftet som følge av en feil ved et avtrekk fra hotellets kjøkken. Et rør skal gå gjennom området der hotellrommet ligger, melder Ultima Hora.

11:54
Fem unge personer ble skadet i en trafikkulykke ved Águilas i Murcia-regionen søndag morgen.

To biler kolliderte på RM-333 ved kilometer 4, på strekningen mellom Calarreona og Terreros. Nødsentralen fikk melding om ulykken klokken 08.22.

Den ene bilen veltet og ble liggende i veibanen. Brannvesenet måtte frigjøre én person fra kjøretøyet.

Totalt ble fem personer mellom 17 og 22 år lettere skadet.

10:38
En 75 år gammel mann ble alvorlig skadet etter at et kjøretøy havnet i en ravine i Arico på Tenerife lørdag.

Nødsentralen mottok melding om ulykken klokken 14.45.

Brannvesenet på Tenerife hentet mannen ut av området, før helsepersonell stabiliserte ham. Han hadde pådratt seg alvorlige skader og ble fraktet med ambulanse til Hospital Universitario Nuestra Señora de Candelaria.

09:40
En mann døde lørdag etter å ha satt fyr på seg selv utenfor rettskomplekset Ciudad de la Justicia i Córdoba.

Hendelsen skjedde ved 14-tiden. Ifølge La Opinión de Murcia skal mannen først ha forsøkt å ta seg inn i bygningen gjennom flere dører og forårsaket mindre materielle skader.

Deretter helte han en væske over seg og satte fyr på seg selv ved hovedinngangen.

Nødetatene rykket raskt ut, og mannen ble fraktet i live til Hospital Reina Sofía med alvorlige brannskader. Han døde senere på sykehuset. Det er ikke kjent hva som lå bak hendelsen.

09:13
To personer er dømt til to års fengsel hver etter å ha brukt over 58.000 euro fra en musikkbedrift i San Sebastián på private utgifter. Pengene gikk blant annet til restauranter, tannlege, drosjer, møbler, datamaskiner og en reise til New York. Retten mener de to utnyttet tilliten og tilgangen til selskapets penger over flere år.

De må betale tilbake 58.008 euro, men dommen kan ankes.

09:03
Antallet bekreftede tilfeller av vestnilvirus i Andalucía har steget til 52 så langt i 2026.

Det siste tilfellet er registrert i Huévar del Aljarafe i Sevilla-provinsen. Personen skal kun ha fått milde symptomer, opplyser regionale helsemyndigheter.

Av de 52 smittede har 36 hatt milde symptomer, mens ni har utviklet en alvorlig nevrologisk form av sykdommen. Én person har mistet livet.

Totalt 19 personer har vært innlagt på sykehus. Fire av dem er fortsatt innlagt.

Samtidig har myndighetene opphevet varselet som tidligere gjaldt i Las Lagunas de Mijas på Costa del Sol.

 Lørdag
17:15
United Airlines fortsetter med direktefly mellom Málaga og New York-området i 2027, men ruten blir heller ikke neste år helårlig.

Flyselskapet planlegger én daglig avgang mellom Málaga lufthavn og Newark fra begynnelsen av mai til slutten av september. Ruten skal betjenes med Boeing 757-200.

Det har vært håp i reiselivsnæringen på Costa del Sol om at forbindelsen, som er den eneste direkteruten mellom Andalucía og USA, skulle bli utvidet til hele året, skriver avisen Sur. 

United har i stedet valgt å satse på flere spanske destinasjoner i sommersesongen. Flyselskapet planlegger også direkteruter fra Ibiza og Valencia til USA i 2027.


14:27
En 38 år gammel mann omkom i en motorsykkelulykke sør på Gran Canaria natt til lørdag.

Ulykken skjedde like etter midnatt i Calle Archipiélago Canario i San Bartolomé de Tirajana. Ifølge nødsentralen kjørte motorsyklisten inn i en mur.

En ambulanse med lege og en annen ambulanse ble sendt til stedet. Helsepersonellet kunne imidlertid bare konstatere at 38-åringen var død.

14:22
Alicante våknet til uvanlig lave temperaturer etter flere uker med varme sommernetter.

Temperaturen falt til rundt 17 grader i Alicante by natt til lørdag. Ifølge TodoAlicante må man flere år tilbake for å finne en like kjølig augustnatt i byen.

Temperaturfallet kommer etter en periode med svært varme netter langs Costa Blanca. Tidligere denne uken varslet AEMET at minimumstemperaturene kunne falle med opptil seks grader enkelte steder i Alicante-provinsen.

Til sammenligning ligger den normale minimumstemperaturen i Alicante i august på 21,2 grader.


11:28

En seilbåt tok fyr utenfor Palma på Mallorca fredag ettermiddag. Kraftig svart røyk fra brannen var synlig flere kilometer unna.

Brannen startet rundt klokken 17 utenfor Portitxol og Can Pere Antoni. Om bord var fem personer, som alle kom seg i sikkerhet uten skader.

Båten, «The Third Man», er en Dufour 530 fra 2024. Ifølge lokale medier skal en feil knyttet til batterisystemet ha utløst brannen.

Brannen utviklet seg raskt, og nødetatene overvåket båten mens den til slutt sank. Vraket skal fjernes på et senere tidspunkt.

Ingen personer ble skadet i hendelsen.


09:30

Katalansk politi har pågrepet en mann etter å ha avdekket en omfattende cannabisplantasje i en bolig i Vidreres i Girona-provinsen.

Ifølge Mossos d'Esquadra fant politiet 913 marihuanaplanter fordelt på flere rom i huset. 

Mannen er også mistenkt for å ha manipulert boligens elektriske anlegg for å skaffe strøm til plantasjen ulovlig. Verdien av strømmen som skal ha blitt stjålet, er beregnet til mer enn 37.000 euro, rundt 400.000 norske kroner.

08:47
Syv britiske turister i alderen 22 til 28 år ble pågrepet etter et sammenstøt med politiet i Magaluf på Mallorca natt til torsdag, melder Ultima Hora.

Hendelsen skjedde ved 00.40-tiden i utelivsgaten Punta Ballena. Politiet rykket ut til en nattklubb etter melding om slagsmål der det blant annet skal ha blitt kastet glass.

Ifølge avisen nektet gruppen å følge politiets ordre og skal ha dyttet betjenter før de forsøkte å stikke av. Da politiet fikk forsterkninger og innhentet turistene, skal flere ha gjort kraftig motstand med spark og dytting.

De syv ble pågrepet av lokalpolitiet i Calvià, mistenkt for blant annet grov motstand mot politiet, personskade og ordensforstyrrelser.

08:42
En kvinne i Elche mistet 2000 euro etter å ha blitt lokket over fra en kjent boligportal til en falsk nettside for å leie bolig. Guardia Civil har sporet pengene og identifisert en mann i Vigo som mistenkt for svindel og hvitvasking.

Politiet anbefaler å unngå betaling utenfor offisielle plattformer og å kontrollere bolig, kontrakt og utleier før penger overføres.

Fredag
18:35
Nødetatene rykket fredag ut til en brann i en boligblokk i Jumilla i Murcia.

Brannen ble meldt i en bygning i Avenida Reyes Católicos. Bilder fra stedet viser røyk som kommer ut fra flere etasjer i boligblokken.

Lokalt politi, regionalt brannvesen og helsepersonell fra 061 rykket ut til stedet, opplyser nødsentralen.

Det er foreløpig ikke opplyst om noen personer er skadet eller hvor omfattende skadene på bygningen er.

15:01

En bil tok fyr etter å ha kjørt av N-332-veien ved La Marina i Alicante-provinsen fredag.

Ifølge brannvesenet svingte en kvinnelig bilfører av veien for å unngå en forbikjøring. Kvinnen kom seg trygt ut av bilen før den begynte å brenne.

Brannmannskaper fra Elche rykket ut og slukket brannen. Ingen personer skal ha blitt skadet i hendelsen.

13:21
Regn blandet med støv fra Sahara kan gi såkalt «gjørmeregn» flere steder sørøst i Spania fredag.

Alicante-provinsen, Murcia-regionen og østlige deler av Almería er blant områdene som kan bli rammet. Saharastøv ligger allerede i luften over Middelhavet, samtidig som det er ventet regn i områdene fredag. Kombinasjonen kan føre til at regnet etterlater et rødbrunt lag med støv og sand på blant annet biler, terrasser og utemøbler.

– Fredag er kanskje ikke den beste dagen å vaske bilen i disse områdene, sier meteorolog Evelio Gómez.

Været er ventet å bedre seg i løpet av helgen. Regnet skal avta i store deler av landet, samtidig som temperaturene igjen ventes å stige.

10:29
Inflasjonen i Spania steg kraftig i august og endte på 4,3 prosent sammenlignet med samme måned i fjor, ifølge tall fra landets statistikkbyrå INE.

Det er 0,7 prosentpoeng høyere enn i juli og den høyeste inflasjonen siden februar 2023. Økningen skyldes først og fremst høyere drivstoffpriser som følge av uroen i energimarkedene etter krigen i Iran.

Også mat og alkoholfrie drikkevarer bidro til oppgangen, men i mindre grad.

Den underliggende inflasjonen, som ser bort fra energi og ubearbeidede matvarer, utviklet seg motsatt vei. Den falt med 0,1 prosentpoeng til 2,9 prosent.

08:54
Flyselskapet Volotea ligger an til å åpne en ny direkterute mellom Alicante og A Coruña nordvest i Spania.

Volotea var det eneste flyselskapet som leverte tilbud i en anbudskonkurranse fra det galiciske turistkonsortiet før fristen onsdag, opplyser A Coruña kommune.

Anbudet omfatter fem ruter fra A Coruña lufthavn: Alicante, Málaga, Valencia, Bilbao og Sevilla.

Kommunen ønsker at de nye rutene skal komme i gang innen utgangen av året. Anbudsprosessen er imidlertid ikke avsluttet, og nødvendig dokumentasjon og administrative prosedyrer må på plass før rutene formelt kan bekreftes.

07:17
En turist fra Luxembourg ble pågrepet etter å ha bitt en betjent fra Guardia Civil i armen på et hotell i Magaluf på Mallorca, melder Ultima Hora.

Ifølge avisen var mannen beruset. Han skal ha kastet opp i hotellets svømmebasseng og plaget både gjester og ansatte. Politiet ble tilkalt etter at turisten angivelig forsøkte å angripe en hotellansatt.

Mannen skal ha gjort kraftig motstand da betjentene forsøkte å få kontroll på ham. Under basketaket bet han en av dem i venstre underarm.

Turisten ble pågrepet og framstilt for retten dagen etter. Han ble deretter løslatt mot en kausjon på 1500 euro.


07:13
En utenlandsk kvinne som levde som hjemløs, er funnet død i et telt i Arona sør på Tenerife. En mann som var ute og luftet hunden sin, oppdaget liket torsdag ettermiddag etter å ha kjent sterk lukt fra teltet, melder La Provincia.

Teltet sto i nærheten av en idrettshall og et område der bobiler parkerer. Ifølge avisen var teltet lukket fra innsiden. Kvinnen skal ha oppholdt seg i området over tid, men hadde ikke blitt sett på flere dager.

Guardia Civil undersøkte stedet og fant ifølge La Provincia ingen ytre tegn på vold. Det skal nå gjennomføres obduksjon for å fastslå dødsårsaken.

07:06Én arbeider omkom og en annen ble skadet da en treetasjes bygning raste sammen under rivningsarbeid i Sariñena i Huesca-provinsen nordøst i Spania torsdag.

Tre arbeidere befant seg inne i den ubebodde boligen da bygningen kollapset. Én kom seg ut på egen hånd, mens to ble fanget i ruinene. Etter flere timers redningsarbeid ble den ene funnet skadet og fraktet til behandling. Den andre arbeideren omkom.

Arbeidet ble komplisert av store mengder bygningsrester og fare for ytterligere kollaps.

Ulykken skjedde mens arbeiderne drev med rydding og riving av den privateide bygningen. 

Torsdag
18:03
En 89 år gammel mann er død etter å ha blitt smittet av vestnilvirus i Andalucía.

Mannen, som bodde i Guadalema de los Quintero i Utrera utenfor Sevilla, hadde underliggende sykdommer. Han ble innlagt på Virgen del Rocío-sykehuset etter at han 24. august fikk påvist hjernebetennelse forårsaket av vestnilvirus.

Dødsfallet er det andre knyttet til vestnilfeber i Andalucía i år og det tredje i Spania totalt.

Så langt denne sesongen er det registrert 54 tilfeller av vestnilfeber hos mennesker i Andalucía. 37 av tilfellene har vært milde, mens 17 har vært alvorlige. To av pasientene har mistet livet. Vestnilvirus overføres hovedsakelig gjennom myggstikk.


14:27
Playa de Bajamar på Tenerife er åpnet igjen etter å ha vært midlertidig stengt på grunn av bakterier i badevannet.

Stranden i La Laguna ble stengt onsdag etter at vannprøver viste forhøyede nivåer av enterokokker.

Enterokokker brukes som indikator på mulig forurensning fra avføring. Høye nivåer kan føre til badeforbud på grunn av risikoen for blant annet mage- og tarminfeksjoner.

Nye analyser viste torsdag at badevannet igjen tilfredsstiller kravene. Myndighetene opphevet derfor badeforbudet, og Playa de Bajamar er igjen åpen for bading.


12:53
En 21 år gammel kvinne og en 30 år gammel mann mistet livet i en motorsykkelulykke ved Vélez-Málaga på Costa del Sol onsdag ettermiddag.

Nødsentralen ble varslet om ulykken ved 18.10-tiden. Motorsykkelen skal ha kjørt inn i autovernet på motorveien A-7 ved kilometer 951.

Ambulansepersonell rykket ut, og det ble også sendt et helikopter til ulykkesstedet.

Livet til de to sto imidlertid ikke til å redde. Begge ble erklært døde på stedet.


10:16
Én person ble skadet i en skyteepisode i Córdoba sør i Spania onsdag.

Skytingen skjedde i bydelen Las Palmeras ved 13-tiden, skriver El Día de Córdoba. Nødsentralen mottok flere meldinger fra personer som hadde hørt skudd.

Både Policía Nacional og lokalt politi rykket ut til området.

Politiet bekrefter at én person ble skadet i hendelsen. Skadene skal ikke være alvorlige.

Det er foreløpig ikke kjent hva som utløste skytingen, eller om noen er pågrepet.


10:02
Bilister i Spania må belage seg på en langt dyrere hjemreise etter sommerferien. Prisene på både bensin og diesel har steget kraftig siden begynnelsen av juli.

Diesel kostet 1,875 euro literen 23. august, en økning på 21 prosent fra 1. juli. En tank på 55 liter koster dermed drøyt 103 euro – nesten 18 euro mer enn ved inngangen til juli.

Også bensin har blitt betydelig dyrere. 95-oktan kostet rundt 1,73 euro literen, om lag 13 prosent mer enn ved starten av juli. En 55-liters tank koster dermed rundt 95 euro.

Prisøkningen kommer etter flere uker med stigende drivstoffpriser og uro i de internasjonale oljemarkedene.

Fra september skal statens rabatt på diesel økes fra 10 til 20 cent per liter som følge av den kraftige prisoppgangen.


08:26
Alicante-provinsen registrerte 12.363 nye boliglån i første halvår, det høyeste nivået siden 2010. Det er rundt 1.200 flere enn i samme periode i fjor, selv om boligkjøpene har falt noe.

Gjennomsnittlig boliglån ligger nå på over 147.000 euro, og rundt halvparten av boligkjøpene finansieres med lån.

07:36
En mann er dømt til to års fengsel for drapsforsøk etter å ha knivstukket en nabo alvorlig i El Palo i Málaga i 2023. Straffen er gjort betinget etter at mannen erkjente forholdet, betalte 25.500 euro i erstatning og ikke hadde tidligere dommer.

Han får heller ikke nærme seg eller kontakte offeret de neste fire årene.

07:16

Policía Nacional har pågrepet en 45 år gammel bedriftsleder i Alicante, mistenkt for å ha diktet opp et voldelig ran på 6500 euro. Politiet mener mannen også påførte seg selv overfladiske knivskader for å underbygge historien.

Mistanken ble styrket av flere uoverensstemmelser i forklaringen og et tidligere tyveri i samme selskap. Saken er sendt til domstolen i Alicante.

07:09
Guardia Civil har pågrepet en mann i Monóvar etter at to av fire stjålne motorsykler ble funnet til salgs på en bruktapp. Politiet avtalte møte med selgeren, pågrep ham og fant flere stjålne gjenstander hjemme hos ham.

Tre av de fire motorsyklene er senere funnet og levert tilbake til eieren.

Onsdag
20:33
Den nordlige delen av Arenal-stranden i Jávea ble onsdag stengt for bading på grunn av sterke strømmer ved Canal de la Fontana. Resten av stranden hadde gult flagg, og badegjester ble bedt om å være ekstra forsiktige.

Sjøen er fortsatt ustabil etter mandagens meteotsunami, men forholdene er mindre kraftige enn tidligere i uken.


18:47
To personer ble skadet i et slagsmål i Las Palmas på Gran Canaria. Én av dem ble skadet med kniv.

Hendelsen fant sted i Calle Juan Rejón og ble oppdaget av politiet gjennom overvåkingskameraer, skriver Canarias Ahora.

Politipatruljer ble sendt til stedet, og en mistenkt som forsøkte å flykte, ble raskt pågrepet.

De to skadede skal ha fått lettere skader. De ble fraktet til henholdsvis Hospital Doctor Negrín og Hospital Insular for behandling.

Politiet etterforsker hendelsen. Det er foreløpig ikke kjent hva som utløste slagsmålet.

15:26
En tankbil veltet på RM-711 ved Lorca i Murcia-regionen onsdag ettermiddag.

Ulykken skjedde ved 13-tiden. Lastebilen begynte å lekke både drivstoff og flytende gjødsel etter at den havnet på siden, opplyser nødetaten.

Brannmannskaper rykket ut og fikk kontroll på lekkasjen. Nødetatene undersøkte også omfanget av utslippet.

Ingen personer skal ha blitt skadet i ulykken. Det er foreløpig ikke kjent hva som førte til at tankbilen veltet.

12:03
Vannreservene i Segura-bassenget har falt til 612 millioner kubikkmeter, og magasinene er nå 53,7 prosent fulle. Det er ni millioner kubikkmeter mindre enn for to uker siden.

Situasjonen er likevel langt bedre enn i fjor, med 335 millioner kubikkmeter mer vann enn på samme tidspunkt. Reservene ligger også 283 millioner kubikkmeter over normalen for årstiden.

Segura-bassenget forsyner blant annet store deler av Murcia-regionen og sørlige deler av Alicante-provinsen med vann. For øyeblikket er det ingen tegn til bekymring for vannforsyningen i området.

10:41

En La Primitiva-kupong levert hos La Bella Lola i Calle Joaquín Chapaprieta 43 i Torrevieja vant 50.623 euro i trekningen mandag 24. august.

Kupongen hadde fem riktige tall og tilleggstallet og var én av to vinnere i denne premieklassen.

Den andre vinnerkupongen ble levert i Logroño.

10:31
Spekkhoggerne Wikie (24) og sønnen Keijo (11) skal etter planen flyttes fra nedlagte Marineland Antibes i Frankrike til dyreparken Loro Parque på Tenerife.

Flyttingen skal skje med fly og blir en omfattende operasjon på grunn av dyrenes størrelse, skriver Canarias Ahora.

Marineland stengte tidlig i 2025 etter at Frankrike vedtok å forby bruk av hvaler og delfiner i underholdningsshow. Franske myndigheter har godkjent Tenerife som nytt hjem for de to spekkhoggerne.

Flyttingen er omstridt. Spanias vitenskapelige CITES-myndighet har gitt en negativ vurdering, og det spanske forskningsrådet CSIC har også gått imot planene. Loro Parque har utfordret den vitenskapelige vurderingen juridisk. Parken har allerede fire spekkhoggere og arrangerer fortsatt show med dyrene.

Den endelige tillatelsen til selve transporten ligger hos franske myndigheter.

10:23
Syv arbeidere er fraktet til sykehus etter å ha pustet inn gass under arbeid i kloakksystemet i Murcia onsdag morgen.

Nødsentralen ble varslet om hendelsen klokken 08.07. Arbeiderne befant seg inne i en avløpsledning da de ble eksponert for gassen. Alle sju fikk behandling av helsepersonell på stedet før de ble kjørt til sykehus.

Det er foreløpig ikke opplyst hvor alvorlig skadet arbeiderne er, eller hvilken type gass de ble utsatt for.


08:53
I dag farges gatene i Buñol utenfor Valencia røde når tusenvis av mennesker samles til den tradisjonsrike tomatfestivalen La Tomatina.

Under den elleville folkefesten kastes mer enn 100 tonn tomater gjennom gatene i løpet av én time. Resultatet er enorme mengder tomatmos og deltakere dekket fra topp til tå.

La Tomatina arrangeres hvert år den siste onsdagen i august og har status som en festival av internasjonal turistinteresse i Spania.

Selve tomatkampen har en rekke regler. Tomatene skal blant annet klemmes i stykker før de kastes for å redusere risikoen for skader, og deltakerne skal holde avstand til kjøretøyene som frakter tomatene inn i sentrum.

Når sluttsignalet går etter én time, er det ikke lenger tillatt å kaste tomater.

Festivalen har utviklet seg til å bli en av Spanias mest kjente folkefester og trekker besøkende fra en rekke land til den lille byen vest for Valencia.

Det kreves billett for å få adgang til området der den offisielle tomatkrigen arrangeres.

08:43
Politiet rykket ut etter melding om en mulig ulovlig husokkupasjon i Cabrera d'Anoia i Catalonia. Inne i boligen gjorde betjentene et uventet funn.

Fem stillitser, en fredet villfugl, ble holdt i bur uten påkrevde ringer eller dokumentasjon som viste at fuglene hadde lovlig opprinnelse, opplyser Mossos d'Esquadra.

Politiet beslagla fuglene av hensyn til dyrevelferden og fraktet dem til et rehabiliteringssenter. Spansk lovgivning setter strenge begrensninger på fangst og hold av ville sangfugler.

08:15
Spania må ut med rekordhøye 14,47 milliarder euro i pensjoner i august.  Pengene fordeles på landets rundt 9,5 millioner pensjonister. Den samlede regningen har økt med 6,2 prosent sammenlignet med august i fjor.

Økningen kommer blant annet etter årets regulering av pensjonene. De innskuddsbaserte pensjonene ble i gjennomsnitt økt med 2,7 prosent for å kompensere for prisveksten i 2025. Snittet er 1.373,44 euro i måneden per pensjon i august.

Ordningen med å knytte den årlige pensjonsøkningen til inflasjonen ble innført som en del av den spanske pensjonsreformen.

Tirsdag
18:17
Bigastro kommune, sør på Costa Blanca, har overtatt den kommunale campingplassen La Pedrera  etter en konflikt med selskapet som har drevet anlegget siden 2013. 

Overtakelsen skjedde tirsdag med Guardia Civil, lokalpoliti og låsesmeder til stede, etter at retten ga kommunen medhold. Kommunen opplyser at campingplassen, restauranten og bassenget fortsatt er i drift, men at nye bestillinger midlertidig er stanset. 

Den tidligere operatøren varsler rettslige skritt og bestrider både utkastelsen og flere av kommunens krav.

15:49
Valencia får igjen direktefly til New York etter rundt 14 år etter forrige gang tilbudet til USA eksisterte.

United Airlines skal åpne ruten sommeren 2027, med tre avganger i uken. Det betyr at reisende fra Valencia-regionen kan fly direkte til USA uten mellomlanding i eksempelvis Madrid, Barcelona eller andre europeiske storbyer.

Den forrige direkteruten mellom Valencia og New York ble operert av Delta Air Lines og forsvant i 2012.

Hva tenker du
Spaniaavisen oppfordrer leserne til saklig debatt!
Tenk over hva man skriver og vis hensyn. Kommentarfeltet overvåkes av våre moderatorer. Grove overtredelser av normal debattskikk kan straffes med utestengelse.
Les også