Siste
Nyheter

Minst tolv personer omkom i voldsom skogbrann

Se video her.


ALMERÍA

Nødsentralen i Andalucía bekreftet i natt at minst 12 mennesker har mistet livet i den voldsomme skogbrannen som herjer i Los Gallardos i Almería-provinsen.

Brannen omtales av andalusiske myndigheter som den mest dødelige i regionens historie.

Flere av de omkomne ble funnet i utbrente biler, der de trolig ble fanget av flammene under evakueringen. Ifølge regionale myndigheter ser det ut til at noen forsøkte å flykte via alternative veier da hovedveiene ble stengt av brannen.

I tillegg til de tolv omkomne er minst tre personer alvorlig skadet. Blant dem er en mann og en kvinne med omfattende brannskader, mens en tredje person er innlagt med røykskader. Flere andre er behandlet på stedet for lettere skader og pustebesvær.

Brannen brøt ut torsdag ettermiddag og spredte seg raskt i den tørre vegetasjonen. Rundt 1.000 innbyggere er evakuert fra Los Gallardos, Bédar og flere nærliggende boligområder, mens over 150 brannmannskaper, 16 fly og helikoptre samt den militære beredskapsstyrken UME kjemper mot flammene.

Andalucias beredskapsminister, Antonio Sanz, beskriver hendelsen som «en tragedie uten sidestykke».

– Dette er den mest ødeleggende skogbrannen vi har opplevd i regionen. Andalucia er i sorg, og våre tanker går til familiene og alle som er rammet, sa Sanz.

De første undersøkelsene tyder på at brannen kan ha startet etter at en strømledning falt ned og antente vegetasjonen, men den endelige årsaken er ennå ikke fastslått.

Se video under her: 

Hva tenker du
Spaniaavisen oppfordrer leserne til saklig debatt!
Tenk over hva man skriver og vis hensyn. Kommentarfeltet overvåkes av våre moderatorer. Grove overtredelser av normal debattskikk kan straffes med utestengelse.
Les også