Spaniaavisen
Publisert 26. juli 2011 07:32
Massemorderen Anders Behring Breivik (32) nevner også Spania i sitt manifest. Den terrortiltalte nordmannen skriver at statsminister Zapatero har gitt etter for muslimene og har tillatt en massiv immigrasjon.
I alt er det over 90 referanser til Spania i terrormannens manifest.
Det får ikke spanske myndigheter til å endre det nasjonale terrornivået, som fortsatt er høyt på nivå 2-. De mener fredagens angrep på Utøya og i Oslo er et "lokalt fenomen".
– Hvem som helst kan komme med slike referanser til Spania, Frankrike, Storbritannia, USA eller andre land, og så får det bli opp til politiet i Norge å vurdere troverdigheten til denne mannen, sier sjefen for spansk politi, Francisco Javier Velázquez.
Han understreker overfor Europa Press at spansk politi er i kontinuerlig kontakt med kollegene i Norge og er forberedt om trusselbildet skulle endre seg.